Księgarnia internetowa    /    Albumy - katalogi wystaw    /    GOYA-DALÍ. Gdy śpi rozum, budzą się potwory.
GOYA-DALÍ. Gdy śpi rozum, budzą się potwory.

opr. Maciej Łagiewski

ISBN 978-83-65464-33-0
polski/angielski
Artyści Francisco Goya (1746–1828) i Salvador Dalí (1904–1989) żyli w innych epokach, ale łączył ich wspólny hiszpański rodowód i to samo narodowe dziedzictwo, z którego czerpali inspiracje. Obaj w swoich czasach osiągnęli sukces jako kreatorzy gustów, a ich twórczość na stałe weszła do historii sztuki światowej. Drogi tych niezwykłych i oryginalnych twórców zeszły się blisko 200 lat później, kiedy to ekscentryczny malarz Salvador Dalí, zafascynowany dorobkiem wielkiego rodaka, postanowił zinterpretować jego słynny cykl Kaprysy, poddając każdą z grafik artystycznej metamorfozie.

Francisco Goya – malarz, grafik, rysownik, artysta niezwykle wszechstronny, pod koniec XVIII wieku wykonał 80 miedziorytów, w których krytycznie przedstawił ówczesne społeczeństwo. W 1803 r. w obawie przed sankcjami inkwizycji artysta podarował matryce hiszpańskiemu królowi Karolowi IV. Twórczość Francisco Goi zawsze fascynowała kolejne pokolenia. Zilustrowane obyczaje i wszechobecne okrucieństwo, łączące się z nadużyciami niektórych warstw społecznych, do dziś wywołują silne emocje u widza. Dzieła artysty nigdy nie stały się martwymi obiektami muzealnymi. Uniwersalne treści tych rycin nieustannie piętnowały i demaskowały ogłupianie społeczeństw przez rządzących. Artysta, jako uczestnik i świadek historycznych wydarzeń epoki próbował dobitnie pokazać nieświadomą stronę ludzkiej psychiki. Odnosi się wrażenie, że mądre przesłania i malarska erudycja wizjonera hiszpańskiego Oświecenia pozostają wciąż aktualne, a ich ponadczasowość widoczna jest także w interpretacjach Dalego.

Prezentowany zbiór to kompletny cykl 80 rycin Francisco Goi wydrukowanych z oryginalnych płyt w l. 1821-1836 (częściowo już po śmierci artysty) i tyleż samo graficznych komentarzy Salvadora Dalego numerowanych i sygnowanych przez niego. Les caprices de Goya de Dali, jedno z jego ostatnich dzieł zostało wydane zgodnie z wolą artysty przez Ateliers Rigal pod Paryżem w 1977 r. Oba zestawione cykle graficzne, pochodzą z kolekcji Heinza Essa, który znał osobiście Dalego i od wielu lat gromadzi jego prace. Część tej bogatej kolekcji, zawierającej kilka cykli graficznych słynnego Katalończyka była już pokazywana we wrocławskim Ratuszu w latach 1998 i 2003.