Księgarnia internetowa    /    Albumy - katalogi wystaw    /    Plac Wolności we Wrocławiu. Od placu musztry do forum kultury
Plac Wolności we Wrocławiu. Od placu musztry do forum kultury

opr. Tomasz Kozubek

978-83-65464-28-6
Plac Wolności to obok Rynku, placu Solnego i Nowego Targu, jeden z najlepiej znanych skwerów Wrocławia. Na przestrzeni wieków przechodzi on różne fazy: w XIV w. stanęła tu część miejskich fortyfikacji z półkolistymi basztami, jednak historia tego obszaru, jako reprezentacyjnego placu rozpoczęła się w l.50. XVIII w. W XIX w. plac ten przeznaczono na potrzeby wojskowe jako plac Ćwiczeń. Nieco później stanęły przy nim okazałe gmachy: Teatru Miejskiego (późniejszej opery), Komendantury Generalnej oraz budynek Sejmu Stanów Śląskich. W 1913 r.zmieniono nazwę skweru na plac Zamkowy.

W trakcie oblężenia Wrocławia wiele budynków, przez lata zdobiących plac Zamkowy zostało dotkliwe zniszczonych. Po wojnie jako pierwszy z wrocławskich placów i ulic otrzymał polską nazwę - plac Wolności, w nawiązaniu do uroczystej defilady dywizji II Armii Wojska Polskiego, która odbyła się tu 26 maja 1945 roku.

Publikacja towarzysząca wystawie "Historia Placu Wolności we Wrocławiu" w Pałacu Królewskim, nakreśla historię przemian pl. Wolności- jednej z wizytówek Wrocławia i popularnego miejsca spotkań. Wzbogacona ilustracjami.