Księgarnia internetowa    /    Albumy - katalogi wystaw    /    Wrocławskie srebro. Kolekcja profesora Norberta Heisiga/Breslauer Silber. Sammlung von Professor

opr. Maciej Łagiewski, Jan Trzynadlowski

24 x 17
978-83-89551-88-7
Wrocławska sztuka złotnicza odgrywała od wieków wybitną rolę. Jej tradycja sięga do początków historii miasta. Prezentowane na wystawie i w katalogu zabytki to głównie srebro mieszczańskie z XVII – XIX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje kielich mszalny z końca XVII wieku wykonany przez słynnego złotnika Christiana Mentzela. Ciekawą część wystawy stanowią także srebra okolicznościowe np. kubek wysadzany monetami będący nagrodą na wioślarskich regatach w 1887 roku. Zbiór wyrobów złotniczych jest depozytem fundacji profesora Norberta Heisiga i Barbary Heisig z Hamburga. Oboje fundatorzy urodzili się we Wrocławiu i spędzili tu swoje dzieciństwo, aż do zakończenia drugiej wojny świtowej. Barbara Heisig pochodzi z rodziny słynnych wrocławskich przedsiębiorców – założycieli Fabryki Wyrobów Srebrnych Juliusa Eisperta. Norbert Heisig jest emerytowanym profesorem nauk medycznych. W 2001 roku założył Niemiecko-Polskie Towarzystwo Uniwersytetu Wrocławskiego. Fundatorzy w ostatnich dekadach poszukiwali wrocławskich wyrobów złotniczych w całej Europie, na niemieckich i zagranicznych aukcjach sztuki. Kolekcja ta uchodzi za wzorcową.