Księgarnia internetowa    /    Albumy - katalogi wystaw    /    Wrocław lat pięćdziesiątych XX wieku na fotografiach Stefana Arczyńskiego
Wrocław lat pięćdziesiątych XX wieku na fotografiach Stefana Arczyńskiego

opr. Marzena Smolak

Muzeum Miejskie Wrocławia/Narodowe Centrum Kultury
978-83-63631-83-3
twarda
Stefan Arczyński utrwalił na swoich fotografiach wszechobecne jeszcze ślady II wojny światowej, porządkowanie i odbudowę miasta, wznoszenie nowych osiedli. Na wystawie znalazło się także wiele zdjęć o charakterze reportażowym, pokazujących życie ulicy, a także ważne wydarzenia i uroczystości, w tym fotografie wykonane podczas słynnego Wyścigu Pokoju. Stefan Arczyński urodził się w 1916 roku w rodzinie polskich emigrantów w Essen. Swoją przygodę z fotografowaniem rozpoczął na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Po wybuchu wojny został wcielony do Luftwaffe i skierowany do Francji, a później na front wschodni. Ranny pod Stalingradem trafił do sowieckiego lazaretu i do niewoli. Jako członek Związku Polaków w Niemczech został zwolniony w 1946 i przekazany Polsce. Osiedlił się w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku, gdzie prowadził zakład fotograficzny. W roku 1950 przeprowadził się do Wrocławia. Przez ponad 70 lat pracy twórczej nie rozstawał się z aparatem. Fotografował rozerwany wojną Wrocław, widoki Śląska, Pomorza i Tatr, portrety oraz dokumentował swoje liczne podróże.
Stefan Arczyński reprezentuje niemiecką szkołę fotografii, która w latach dwudziestych naszego stulecia osiągnęła najwyższy światowy poziom. Stykając się przez kilkadziesiąt lat swojej pracy z nowymi trendami w fotografii artystycznej nie ulegał tym wpływom. Jego prace wyróżnia perfekcyjny warsztat, wrażliwość na rolę światła w budowaniu kadru i dążenie do uchwycenia ulotnego piękna rejestrowanej chwili.