Księgarnia internetowa    /    Albumy - katalogi wystaw    /    Muzeum Polskie w Ameryce. Zbiory Graficzne
Muzeum Polskie w Ameryce. Zbiory Graficzne

opr.

Kraków 2008
28 cm x 22 cm
978-83-7581-023-3
Kolekcja, powstałego w 1935 roku Muzeum, obejmuje ponad 1000 grafik – od najstarszych z XVII wieku po współczesne, przy czym sporo powstało w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Wiele rycin ze zbioru chicagowskiego to w Polsce prawdziwe unikaty, jak np. 20 prac ocalałych z Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie w Nowym Jorku w latach 1939-1940. Zostały w USA z powodu wybuchu wojny i w 1966 roku władze polskie oficjalnie przekazały je na własność Muzeum Polskiego w Ameryce. Wśród prac artystów reprodukowanych w katalogu znajduja sie m.in. grafiki Władysława Skoczylasa, Tadeusza Cieślewskiego syna, Tadeusza Kulisiewicza, Edmunda Bartłomiejczyka, Konrada Srzednickiego, Jerzego Paneka, Józefa Gielniaka, Stanisława Wójtowicza. Dodatkową atrakcją są prace twórców osiadłych na emigracji: Stefana Mrożewskiego czy Stanisława Szukalskiego.